LETNÍ ŠKOLA pro 1.stupeň

LETNÍ ŠKOLA pro 1.stupeň

1. - 4. srpna 2022

Letních škol už jsme ve spolupráci s různými organizacemi připravili a zrealizovali mnoho. Ale nápad uspořádat letní školu po svém a trochu jinak se rodil dlouho a uzrál teprve letos. Přináší mix kvalitního obsahu, krásné lokality a spolehlivého organizačního zázemí. Ať už jste na úplném začátku své pedagogické dráhy nebo už pár let na 1. stupni učíte – pokud máte chuť reflektovat svou práci a posouvat se dál, dovolte nám pozvat Vás na naši letní školu pro 1. stupeň, jakou jste ještě nezažili.

Chcete jet s námi?

Nabízíme formulář, v němž můžete dát svůj zájem najevo. Letní školu šijeme takzvaně na míru. Účastnickou skupinu bychom proto moc rádi sestavili tak, aby v ní byli zastoupeni učitelé s různými zkušenostmi, s různou délkou praxe, rádi bychom taky nabídli příležitost vedeného sdílení příprav na nový školní rok, je pro nás tedy důležité i to, v jakém ročníku budete pravděpodobně od září vyučovat. Netradiční obsah vyžaduje netradiční přístup. 

Formulář, v němž můžete o LŠ projevit zájem, bude otevřen od 1. do 13. 3. Nejpozději 15. 3. Vám zašleme zprávu, v níž potvrdíme Vaši účast, případně se s Vámi domluvíme na dalším postupu. Velmi děkujeme, že tento nestandardní postup chápete. Máme důvěru, že je to nejlepší cesta k našemu vysněnému cíli.

Fakturu pak vystavíme pro Vás nebo pro Vaši školu, jak si budete přát. Cena letní školy, která zahrnuje i ubytování a plnou penzi, činí 4 700 Kč. Případné dotazy směřujte prosím na email skolajejenjedna@gmail.com

Anotace LŠ pro 1. stupeň

Všímáme si, že jsou děti ve škole někdy spíše „příjemci informací“. Někdy si je zjistí samy, někdy jim je dáme. Oni si je zapíší a odchází domů, kde se je mají naučit. To, co jim pak nabízíme ve škole, je opakování. Výzkumy i praxe ale ukazují, že to jde jinak a efektivněji.

Obsah letní školy letos zaměříme na strategie učení dětí. V roli žáka prožijete několik lekcí pro různě staré děti 1. stupně v různých předmětech. Lekce společně zanalyzujeme, zaměříme se na jejich stavbu. Praktické zážitky nakonec propojíme s potřebnou dávkou teorie. Přáli bychom si totiž, abychom dobře postavené hodiny nevytvářeli jen intuitivně, ale abychom kvalitní podmínky pro učení dětí zajišťovali zcela záměrně. Zjistíme, které učební strategie mohou dětem významně pomoci v jejich učení, a prozkoumáme, jak výsledky výzkumů, které se učení věnují, zakomponovat do plánování našich vlastních hodin. To všechno maximálně prakticky, v různých organizačních formách a hlavně v příjemném naladění.

Umícháme pro Vás unikátní prvostupňový koktejl, v němž pod souvislým vedením projdeme českým jazykem, oblastí člověk a jeho svět, dotkneme se matematiky, nové informatiky, kreativního tvoření i hudby a nebude chybět ani pohyb. To vše v respektujícím a přátelském duchu. 

Na samotě u lesa

K tomu všemu využijeme krásné prostory penzionu, který se schovává na samotě u lesa. Najdete ho nedaleko Tišnova v Jihomoravském kraji, v katastru obce Kuřimská Nová Ves. Kdo nepojede autem a nevyužije ani spolujízdu, kterou rádi mezi Vámi zprostředkujeme, může využít autobus i vlak do nedalekých míst, kam pro Vás rádi přijedeme. 

Penzion nabízí ubytování ve dvou a čtyřlůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením na pokoji. Zázemí nám poskytnou nejen vnitřní prostory, s ohledem na aktuální počasí využijeme i venkovní stan nebo travnatou plochu přímo u budovy. A abychom nezůstali jen u něj, v dosahu je i rybník, les a pole. I tam nás možná zavedou společné kroky. Plánujeme totiž i workshopy v terénu, abychom protáhli tělo i mysl. Pro relax mezi společnou prací poslouží koupací jezírko přímo u penzionu i malý bar, kde je možné koupit si něco dobrého. 

Kdo se na Vás těší

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Pavlína Loňková

Učí na 1. stupni, od roku 2019 je členkou týmu fakultní a laboratorní základní školy Labyrinth v Brně, kde působí jako třídní učitelka, interní mentorka, metodička pro 1. stupeň a také v rozšířeném vedení školy. V roce 2021 získala 3. místo v odborné ceně pro inspirující pedagogy Global Teacher Prize Czech Republic, je certifikovanou mentorkou čtenářské gramotnosti, certifikovanou Učitelkou RWCT a pedagogickou konzultantkou v projektu Pomáháme školám k úspěchu. V balíčku aktuálních pedagogických témat má krom jiného i plánování a práci s cíli, oblast hodnocení nebo kolegiální podporu. V posledních letech učila zejména ve 4. – 5. ročníku.

Jiřina Hrbáčová

Učí na 1. stupni ZŠ Háj ve Slezsku, kde pracuje jako třídní učitelka, interní mentorka a uvádějící učitelka. V roce 2015 získala certifikát čtenářského mentora a v roce 2016 se stala certifikovanou Učitelkou RWCT. Poskytuje kolegiální podporu na vlastní škole i školám, zapojeným do projektu Pomáháme školám k úspěchu. Ve své výuce preferuje čtenářství, pisatelství, objevování i badatelství. Matematiku učí podle prof. Hejného, čtení vedla analyticko-syntetickou i genetickou metodou. V posledních letech učila zejména v 1.-3. ročníku.

Štěpánka Baierlová

Učí matematiku, informatiku a robotiku na 2. stupni laboratorní základní školy Labyrinth v Brně. V roce 2020 získala 2. místo v odborné ceně Global Teacher Prize Czech Republic a o rok později se umístila v prestižní TOP 50 Global Teacher Prize nejinspirativnějších učitelů světa. Patří mezi průkopníky nových technologií a školní robotiky, pro kterou se snaží získávat i dívky. Věnuje se vzdělávání pedagogů v oblasti nové informatiky na 1. i 2. stupni ZŠ a je členkou Expertního panelu pro přípravu velké revize RVP ZV.

Potřebujete se zeptat? Napište nám.

skolajejenjedna@gmail.com