Letní škola #LetniPancelcino 2022

Letní škola #LetniPancelcino 2022

Nosila jsem ji v hlavě nejméně 3 roky. A věděla jsem, že jestli ji chceme zrealizovat, potřebujeme někoho, kdo ten nápad dotáhne. A pak přišel jeden veselý vánoční večírek v práci, na kterém mi Štěpánka Baierlová slíbila, že mojí vysněné letní škole udělá porodní asistentku a přivede ji na svět. 

A když mi Jiřinka Hrbáčová v zápětí kývla na spolulektorování, rozběhli jsme přípravy naplno. Během půl roku chystání jsme našli to správné místo, založili spolek, podali akreditaci, otevřeli přihlašování, domluvili stravování, na programovou kostru jsme navlékli svaly, do celé akce zamotali sponzory, vytvořili doprovodný program, pozvali hosta, naložili auta a bum. Bylo zaděláno na nultý ročník

Prvostupňové paní učitelky přijely z různých koutů republiky. Od Rajhradu po Plzeň, od Jindřichova Hradce po Náchod. Sešly se nám v podstatě tři generace, od „učitelského potěru“ přes maminky až po těsně předdůchodový věk. Ale jedno je všechny spojovalo. Otevřená mysl, chuť reflektovat vlastní učitelskou cestu a potřeba neustrnout na místě a nabírat inspiraci od druhých. A bylo to (odpusťte mi ten hodnotící nepopisný soud) boží! 

Měli jsme velké štěstí na penzion, který jsme si poctivou mravenčí prací nechali spadnout do klína díky internetovým mapám. Nároky byly vysoké. Chtěli jsme místo, kde budeme sami, kde nám dobře uvaří, bude tam dostatek lůžek, příroda na dosah a budeme se mít kam schovat, když bude pršet. Potřebovali jsme i prostor na pohyb venku, velkým bonusem byl obrovský stan, v němž jsme díky skvělému počasí nakonec strávili celý program. A když jsme zjistili, že je přímo před penzionem ještě rybník a louka na cvičení, zakomponovali jsme do programu i terénní lekci na pozorování vodního hmyzu a lekce ranní jóģy, které pro nás vedla Terezka Vítková (alias @pancelka_na_cestach).

Během čtyř dní jsme se věnovali strategiím učení i čtení, stihli jsme lovit v rybníce (hmyzáky i šifry), mapovat terén, pozdvihnout opomíjenou potřebu reflexe, učit se hrou, společně sdílet, inspirovat se navzájem a užít u toho i spoustu legrace. 

Poslední večer jsme přivítali i milého hosta. Byl jím Pavel Daněk, učitel chemie a přírodopisu, popularizátor vědy a muž, který stojí za projektem Science Reveal. (Sledovat ho můžete na Facebooku i Instagramu.) Potom, co nás nechal obdivovat chemické pokusy, vytvořil přímo na jevišti alkoholickou mangovou zmrzlinu a následně bezpečně zapálil sebe i pár hostů. Byla to nesmírně zajímavá podívaná. 

Velké díky patří všem účastníkům, za jejich otevřenost a pohodové nastavení. Děkujeme i těm, kteří nás podpořili – Google User Group ČR, město Brno, LABYRINTH – gymnázium a základní škola, s. r. o. a Jihomoravský kraj. 

Děkuju převelice i celému týmu letní školy. Organizační zázemí zajišťovali Štěpánka Baierlová a Roman Podlena. Bez nich by letní škola zůstala jen v mé hlavě. Doprovodný odpočinkový program měly v rukou Anna Slabá, Magdalena Tylová a Irena Válková. Díky nim jsme si vytvořili krásné vizitky ve formě lapače snů, prošli se po šifrách, šili si gumičky do vlasů nebo se věnovali letteringu. Zásadní dík patří Jiřince Hrbáčové, se kterou jsme kostru programu obohcovaly v průběhu jara i začátku prázdnin tak, že vznikl ucelený blok 12 workshopů, kterými jsme společně naše účastníky provedly.

Připravit kvalitní letní školu není jednoduchá věc. Nám pomáhaly nejen zkušenosti, které jsme nabraly při pořádání letních škol s jiným zaměřením, ale úplně nejvíc jsme vycházely z modelu letní školy tak, jak ji nastavil tým lidí kolem Hanky Košťálové a Evy Mokrošové z projektu Pomáháme školám k úspěchu. Od nich máme nápady na strukturu letní školy i doprovodnou kreativní linku. 

Byla to jízda, přátelé. A bude-li situace nakloněna, sejdeme se třeba další léto… 

Velké díky za Vaši podporu z blízka i na dálku, dělá nám to radost.
Foto Karel Podlena a Pavlína Loňková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *